Jak przedstawia się sprawa z wykrywaniem kłamstw – czy rzeczywiście wariograf jest tak potężny?

 

Tak samo współcześnie serwowane kino, jak również i telewizja będą serwowały nam ogromny wachlarz materiałów, które bylibyśmy wstanie wcielić do kategorii programów, produkcji typu sensacyjnego czy kryminalnych. W pewnym stopniu, trend ten może zdawać egzamin od lat, i to w skali całego globu. Co z kolei z tym powiązane, zaangażowani kolejno producenci chcą stawiać na realizowanie rozmaitych, nowych seriali i filmów, w których będąc widzem możemy zauważyć najrozmaitszego rodzaju działania i techniki, umożliwiające przy użyciu najrozmaitszych urządzeń identyfikowanie sprawców, odtworzenie przebiegu zdarzeń w kontekście miejsc zbrodni i przestępstw. Ogromne mnóstwo gadżetów i profesjonalnych urządzeń, które obserwujemy na ekranach, tych mniejszych i większych, będzie się naturalnie opierać o znane już i sprawdzone niejednokrotnie stałości, mające związek z realnymi, technicznymi elementami w badaniu zbrodni.
Innym, tak samo niezwykle godnym uwagi kontekstem, jest sprawa przesłuchań, a mówiąc bardziej konkretnie, urządzeń, które wykorzystuje się w ich przebiegu do zbierania różnego rodzaju zasobów informacyjnych. W zasadzie, jest przyjęte ogólnie, że sprzęty użytkowane w różnego rodzaju badaniach, są jakąś zaawansowaną technologią, będącą czymś niejasnym dla „zwykłych śmiertelników”
Weźmy sobie choćby taki pomyślany klasycznie, od lat rozpoznawalny wykrywacz kłamstw. To trochę dziwne, ale w dzisiejszych czasach nie brakuje osób, które mają przekonanie odnośnie tego, że urządzenie to wyposażone jest w pewien wyjątkowy, szósty zmysł, sztuczną inteligencję, która jest w stanie czytać w naszych myślach i poddawać weryfikacji ich prawdziwość lub fałsz. Tak naprawdę jednak, wariograf – bo tak nazywa się profesjonalnie to urządzenie, to złożony moduł do sprawdzania i interpretowania reakcji zachodzących w naszym ciele – w odniesieniu do przestrzeni skórnej, w zakresie temperatury i całego mnóstwa innych parametrów.
Ponadto, w ostatnich latach, dosyć dużemu poszerzeniu zdaje się ulegać wachlarz opcji, które będą znajdować zastosowanie w procesach identyfikowania przesłanek od osób badanych. Sam wykrywacz to jedno, w miarę jednak tego, jak rozwojowi podlegają osiągnięcia współczesnej psychologii, nauk komunikacyjnych i tych związanych z mózgiem człowieka, istotny jest też aspekt związany z ruchami gałek ocznych.
Dokładnie tak to wygląda, dzięki uważnej i wnikliwej obserwacji ruchów oczu, zwykle bazując na rejestracji wideo, można poddać klasyfikacji prawdę oraz fałsz. Może komuś wydać się to nieprawdopodobne, jednak nasze oczy zdradzają rozmówcę w zakresie tego, czy mówi o rzeczach mających faktycznie miejsce, przywoływanych ze wspomnień, czy raczej tworzy całkowicie nowe obrazy w swojej świadomości. Poza tym, ruchy gałek ocznych będą miały też związek z kwestią okazywania emocji. Cała mowa ciała, która od lat pasjonuje wielu specjalistów, jest także bardzo ważnym elementem w procesie pracy z kłamstwem. Mowa ciała, ruchy oczu, a także wskaźniki parametrów badanych przy użyciu wariografu właśnie, będą dawały bardzo wysoki procent rzetelnego charakteru badań, co jest równoznaczne z wypracowaniem wyników popartych pracą zorganizowaną w rzetelny sposób.
Nie ma kompletnie niczego zadziwiającego w tym, że mające wnikliwy charakter badanie i późniejsza obserwacja zarówno ludzkiego ciała i umysłu, pozwala na stwierdzenie niemal w stu procentach, jakie intencje i jak wysoki procent zgodności z prawdą, ma w swoich przekazach osoba badana.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s