Czym właściwie jest wykrywacz kłamstw i co należałoby wiedzieć o działaniu tego urządzenia?

 

Wielu osobom, urządzenie to kojarzy się z pewnością z różnego typu filmami sensacyjnymi, o szpiegowskim charakterze oraz innymi, w których elementy gry psychologicznej, przesłuchań czy innych tego rodzaju kontekstów, będziemy mogli zauważyć w niezwykle intensywnym stopniu. Przyjrzyjmy się dokładniej, o co właściwie chodzi z wykrywaczem kłamstw, na jakiej zasadzie działa i czy faktycznie wygląda to tak, że jest on w stanie trafnie zidentyfikować za każdym razem w stu procentach przypadków to, czy ktoś mówi zgodnie z prawdą, czy nie do końca.
Najistotniejszą rolą tego sprytnego urządzenia, jest szczegółowo przedstawiona analiza przeróżnych reakcji organizmu na poziomie fizjologicznym. Zmiany zachodzące w fizjologii, rejestrowane są w pewnym dosyć specyficznym momencie. Otóż, zanim faktycznie moglibyśmy mówić o jakimkolwiek, rzeczywiście prowadzonym w rzetelny sposób zapisie realizowanym przez wykrywacz kłamstw, najważniejszy będzie pewien czynnik – pytania. Co najważniejsze, wariograf zawsze musi zostać poddany procesowi kalibracji. Innymi słowy, będzie trzeba dokładnie ustalić, jakim właściwie sposobem osoba poddawana badaniom reaguje na pytania najrozmaitszego rodzaju – zarówno te będące oczywistościami, w każdym z względów będące w zgodzie z prawdą, jak i te, które mogą pokazać nieprawdziwe odpowiedzi. Proces kalibracji przebiega tak, że zwykle jest zadawanych parę pytań – od 3 do 5 – z odpowiedziami zgodnymi z prawdą. Proces kalibracji odbywa się przez wnikliwą obserwację zmian fizjologicznych w wyniku odpowiadania na pytania. Analogicznie, musimy tak samo zweryfikować reakcje badanych osób wówczas, gdy nie mówi prawdy. Temu także służą zadane w odpowiedni sposób pytania, po których bardzo dokładnie obserwacji poddaje się reakcje.
Parametry, które są badane w momencie podłączenia wykrywacza do ciała badanej osoby, to chociażby:
– tempo oraz równość oddechu;
– parametry dotyczące pracy serca;
– przewodnictwo impulsów skórnych u badanego.
Kompleksowy, graficzny obraz zmian w fizjologii, jest realny do uzyskania dlatego, że wykrywacz kłamstw podłączany jest do różnych części ciała. Dzięki temu z kolei, można w bezproblemowy sposób się odnosić do różnych zmian parametrycznych, mający tym samym znacznie większe możliwości w zakresie szczegółowego identyfikowania i interpretacji zachodzących w ciele reakcji.
Trzeba poza tym zwrócić uwagę na fakt, że przy korzystaniu z wariografu w różnego rodzaju badaniach, nie istnieje jedna, odgórnie ustalona metoda zadawania pytań. Właściwie, metodyka w prowadzeniu takiego badania, zależna jest od kontekstów. Będzie inaczej wyglądać procedura wywiadu w przypadku przesłuchiwania świadków czy oskarżonych w sprawach karnych, inaczej z kolei rozgrywa się takie zdarzenie wówczas, gdy kontekst dotyczy spraw powiązanych z biznesami, relacjami.
Na naszym rodzimym rynku można znaleźć różne firmy, które zajmują się badaniami profesjonalnymi z wykorzystaniem wyżej wspomnianego sprzętu. W związku z tym, można bez większego trudu dotrzeć do specjalistów, którzy mogą zająć się dotarciem do prawdy, znajdującej sprawdzenie w rozmaitych sytuacjach oraz kontekstach. Wystarczy choćby sięgnąć do Google, a już ilość proponowanych wyników wyszukiwania stanowić będzie niezwykle klarowne potwierdzenie, że nie jest to wcale tak niszowa usługa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s